מאת:   דוד גפני

בעיצוב ותכנון צמחייה, ניתן להשתמש בטקסטורות וצבעים של עלים ועלווה מסוגים שונים.
ניתן לתת עניין, מיקוד והנאה רבה במשחק של טקסטורות וצבעים של צמחים שונים.
מדובר בשיחים שונים, זוחלים, עצים, צמחי פקעת ועוד.
ישנם עלים בטקסטורות שונות כמו: מחודדים, עגולים, מאוצבעים, בצורה של לב וכליה, עלים דקיקים, סרגליים ועוד.
כמובן גם מגוון הצבעים של עלוות שונות הוא עצום כמו עלים ירוקים בגוונים שונים, עלים בצבע אדום, צהוב, סגול, ארגמן, בורדו, אפור, עלים מגוונים עם מספר צבעים על כל עלה ועוד.
שימוש נכון וערוב נכון של צמחים עם עלים שונים ודומים, יצור גן מעניין ומרגש כל השנה מבחינת צבע וזאת בגלל יתרון שעלווה תמיד קיימת שלא כמו פריחה (למעט נשירים).
כמובן שיש להתחשב בצבעים, בטקסטורות, גבהים ונשירה של הצמחים השונים, אבל התאמה נכונה בהחלט תיתן את המירב ובדגשים שונים כמו בהתאמת צבעים של השלמה אחד לשני או בניגודיות וכל זאת כמובן בשימוש גלגל הצבעים, בדמיון ולפי טעמו האישי של כל אחד.
למשל אפשר לשלב בין שני צמחים שעלווה של אחד מהם צהוב  וצמח אחר אדום וזה יוצר עניין של ניגודיות, או למשל צמחים עם עלווה ירוקה כהה עם צמחים בעלווה בצבע אפור.
גם שילובים בטקסטורות של עלים יעורר עניין רב כמו עלים מאוצבעים בשילוב עם עלים אליפטיים או כניגוד סרגליים.
אפשר לשלב צבעים של עשבוניים שונים או צמחיה טרופית ועוד צמחי פקעת, עצים עם אלווה שונה בצבע או טקסטורות.
מומלץ להשתמש בספרי גינון או תמונות בקטלוגים וללמוד מהם על סוגי הטקסטורות של עלווה וצבעיהן השונים, ניתן להסתובב בגנים השונים ולראות את השילובים ההרמוניים בין צמחים שונים.
כמובן שיש לזכור ולהתחשב בתנאי הגידול של הצמחים השונים.
לכן בשימוש נכון בעלווה של הצמחיים ניתן להגיע ליתרונות עיצוביים ועניין רב ברוב השנה ואף כל השנה, לפני שעוד מקבלים את הפריחה המיוחלת (שהיא הדובדבן בקצפת).