גן אקולוגי ושימור המאזן הסביבתי

מאת:   דוד גפני

רבים מאיתנו שומעים על הפגיעה במאזן הסביבתי אקולוגי ועל נזקי הזיהום תוך ניצול מוגבר של המקורות הטיבעיים.
כל אחד מאיתנו  יכול לתרום מעט לשיפור הסביבה בקרבתו, ואחת הדרכים היא ניהול הגן או הגינה בתפיסה אקולוגית, שחוסכת ואף מתנהלת בשימוש חוזר של המקורות הטיבעיים.

השלב הראשון הוא שלב התכנון: בשלב זה אנו נתכנן את הגן תוך שימוש בעיקר בחומרים אורגניים, כגון טוף, חיפוי עץ, חיפוי שבבי קוקס, שימוש בעץ כמו שטחי מידרך מעץ, דק ועוד.
מומלץ גם לתכנן את הגן בקווים פשוטים וקלים לאחזקת הגן. החיפוי מגן על האדמה מסחף, חיסכון במים, העשרת הקרקע, מניעת עשבי בר וצמחים שאינם רצויים, שמירה על לחות הקרקע שמירה על מבנה הקרקע ואף מסייע לניקוז המים לאדמה. הצימחייה המתוכננת תהיה מגוונת.
שטחי הצללה בגן חוסכים במים ויוצרים מיקרו אקלים. תכנון האזורים הפונקציונלים בגן כגון שטחי גידול, מנוחה, משחק ועוד. יש לדאוג לניקוז מתאים לשטח הגינון.
שפור מבנה הקרקע: כדי לשפר את מבנה הקרקע במידה ואם זה לא נעשה באופן טיבעי אפשר להשתמש בקומפסט נקי או בהומוס שמטייב את הקרקע ומשפר את תאחיזת המים, מבנה הקרקע (יחס של אוויר ומים בקרקע). ניתן גם להשתמש בעלים שנושרים ובחומר אורגני שנישאר מחלקי צמחים וליצור בעצמנו קומפוסט נקי. יש אחר כך להפוך את הקרקע עם קילשון או מתחחת לעומק עשרים ס"מ עומק.
מערכת השקיה: מערכת ההשקיה חשובה מאוד להצלחת הגינה. את העצים, שיחים, צמחים המשתרעים יש להשקות ע"י מערכת טיפטוף, את שטחי המדשאה במידה ויש, יש להשקות בהמטרה. מומלץ לקחת אדם מקצועי לתכנון וביצוע מערכת השקיה וזאת כדי שמערכת ההשקיה תהיה יעילה וחסכנית. יש לבקש לוח מים שבו זמני ההשקיה המומלצים ממתכנן ההשקיה.
המשך שלב הכנת הקרקע: בשלב זה נשקה מספר פעמים את הקרקע בטיפטוף למשך שש שעות כל פעם ואת ההמטרה למשך שעה כל פעם וזה כדי להנביט את העשבייה.
לאחר מכן ניתן לפרוס על הקרקע יריעות ניילון ולחכות כארבעה שבועות, עד שהעשבייה שנבטה מתייבשת ואז להוציא את יריעות הניילון מהשטח, שיטה זו נקראת חיטוי טרמי.
שלב השתילה: מומלץ להשתמש בצמחי תועלת, שמהם נפיק תועלת לגן ובאופן אישי, כגון גידול ירקות, גידול עצי פרי, צמחי תבלין ונוי וצמחי תועלת לבעלי החיים והחרקים המועילים לסביבה כמובן. את הגידולים העונתיים כגון ירקות וצמחי תבלין יש לבצע לפי מחזורי הגידול כך שלא נדלל את חומרי ההזנה הטיבעיים באדמה. חשוב לשתול את הצמח הנכון במקום הנכון ושהצמחים לא יהיו שתלטנים או אנטגוניסטיים אחד מהשני וכך לשמור על התפיסה והמאזן האקולוגי. יש לזכור שלכל צמח יש את הפונקציונליות שלו בגן. יש להתחשב באזור שמש מלאה, חצי צל וצל מלא. ישנם צמחים שמפיצים ריח וחומרים שמגינים על צמחים אחרים ואף מונעים כניסת מזיקים לשטח הגן. ישנם צמחים שמושכים חרקים מועילים לגן בפריחתם באופן טיבעי.
אחזקת הגן: יש לטפל ולתחזק את הגן באופן שוטף כמו כיסוח של המידשאה באופן קבוע, גיזום צמחייה, מעקב אחרי מזיקי קרקע וצמחייה ולטפל בהם בחומרים אורגניים במידה והם לא נעלמים לבד. השימוש בחומרי הדברה אורגניים ימנע פגיעה באוייבים טיבעיים.
הוצאת צמחים יבשים משטח הגן כדי למנוע מצע פעיל להפצת פטוגנים ושימוש בחומר היבש למיחזור והעשרת הקרקע כקומפוסט.
את עישוב העשבייה יש לבצע באופן ידני, יש לקלטר את השטח מידי פעם, כדי לאוורר את האדמה למנוע איטום קרקע ולדאוג לחילחול טוב של מי ההשקיה.

כאשר ניישם פעולות אלה, הגן שלנו יהיה מאוזן אקולוגית תוך ניצול מינימלי של מקורות כדור הארץ המידלדלים וכן נוציא מימנו את המקסימום תוך שמירה על בריאותינו.